Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Dla wszystkich uczestników będzie to nie tylko czas duchowego rozwoju, ale także wspaniała przygoda. Oprócz głównych uroczystości, zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących. Jest wśród nich takie, którego nie można ominąć, czyli wystawa „Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu” zorganizowana w ramach trwającego od maja Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Wyzwania współczesności
W dzisiejszym świecie poświęcenie się dla innych, czy rezygnacja z dóbr materialnych to rzadko spotykane postawy. Jak często zastanawiamy się co jest naszym celem w życiu? Czy wokół nas nie ma osób, które potrzebują naszej pomocy? To tylko niektóre z pytań nasuwających się podczas zwiedzania tej wystawy. W postawie świętych i błogosławionych możemy znaleźć cenne wskazówki do mądrego życia. Ich życie, naznaczone franciszkańską duchowością to źródło uniwersalnych wartości. Przedstawione kobiety, piękno i sens życia odnalazły w byciu wolnym od posiadania i wynikających z tego trosk. Mottem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży są słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7) i właśnie do tego przesłania silnie nawiązuje wystawa w krakowskim Klasztorze Franciszkanów. Postawy bohaterek mogą być inspiracją do wprowadzenia w naszym życiu nawet drobnych zmian. Może ograniczenia liczby otaczających nas, często niepotrzebnych przedmiotów? Albo bezinteresownej pomocy nieznajomemu? Tylko od nas zależy jak zinterpretujemy przesłanie wystawy.
Węgiersko-polskie świadectwa niezwykłych kobiet
Bohaterki ekspozycji, pochodzenia dynastycznego z Polski i Węgier, dobrowolnie zrezygnowały z dostatniego życia. Ich historie są naprawdę wyjątkowe. Królowa Polski, święta Jadwiga Andegaweńska, jest przykładem mądrości. Monarchini z wielkim poświęceniem troszczyła się o sprawy królestwa, Kościoła i społeczeństwa, a wobec poddanych zawsze była sprawiedliwa. Pełna pokory była postawa kolejnej świętej, Jadwigi Śląskiej. Księżna godnie znosiła przeciwności losu, a zasłynęła ze swojego sposobu życia, pełnego modlitwy i praktyk ascetycznych. Natomiast czyny Elżbiety Węgierskiej świadczyły o jej miłosierdziu, a święta przeszła do historii jako „matka ubogich”. Błogosławiona Salomea była przykładem cnoty posłuszeństwa. Niezwykłą cierpliwością odznaczała się święta Kinga, natomiast jej siostra święta Jolenta swoim życiem świadczyła o wielkiej miłości nie tylko do rodziny, ale także Boga i ludzi. Ostatnia z kobiet, Agnieszka Czeska, zrezygnowała z dóbr materialnych i w swym życiu kierowała się cnotą ubóstwa. Sylwetki świętych i błogosławionych pokazują, jak różnorodne mogą być oblicza miłosierdzia. To świetne źródło inspiracji.
Ponadczasowe wartości
Podczas wystawy, tytułowe bogactwo ubóstwa jest wyrażone jako dobrowolna rezygnacja, ograniczenie i dystansowanie się od potrzeb materialnych. Życiorysy przedstawionych kobiet ukazują różne sposoby dzielenia się swoimi dobrami z innymi, a ich postawy stoją w opozycji wobec konsumpcjonizmu. Mimo, że bohaterki ekspozycji żyły w wiekach średnich, to wartości przez nie wyznawane są uniwersalne. Uświadamiają, że dobra materialne nie powinny przesłonić prawdziwego celu w życiu. Oczywiście żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości, ale samą ideę ubóstwa można z powodzeniem adaptować do wymagań współczesnego życia. Dla bohaterek sfera materialna zajmowała pozycję drugorzędna, w ich życiu na pierwszym planie były rozwój duchowy i pomoc innym. Wystawa „Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu” jest świetnym pretekstem do chwili refleksji i zatrzymania się w pędzie codzienności. Wernisaż odbędzie się 18 lipca 2016 roku w Klasztorze Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu przy placu Wszystkich Świętych 5 w Krakowie, a zwiedzać wystawę będzie można już od 19 lipca do 14 października Z myślą o anglojęzycznych gościach zgromadzone materiały zostały przedstawione również w języku angielskim, dlatego bez obaw można zobaczyć ekspozycję wraz z zagranicznymi przyjaciółmi.
Węgiersko-polska historia
Życiorysy bohaterek ekspozycji, pochodzących zarówno z Polski, jak i Węgier, oprócz ponadczasowych wartości, przypominają nam jak mocne i długowieczne są więzi pomiędzy naszymi narodami. Tło historyczne pełni ważną funkcję, ponieważ właśnie w średniowieczu nawiązały się pierwsze sojusze. Ekspozycję w Klasztorze Franciszkanów można oglądać do 14 października 2016. Jest to jedno z wielu wydarzeń organizowanych w ramach trwającego od maja 2016 Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Organizatorami wystawy są Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Katolicki im. Pétera Pázmánya w Piliscsaba, Klasztor Franciszkanów w Krakowie i Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, partnerem zaś Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP, TVP Kultura i Polskie Radio. Ekspozycja jest organizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Informacje o innych inicjatywach planowanych w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, można znaleźć na stronie www.kulturawęgierska.pl
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/sredniowieczne-cnoty-nadal-aktualne